Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset
Dostępność

Sówki

UROCZYSTOŚĆ POŻEGNANIA PRZEDSZKOLA

 

 

"(...) coś się zaczęło, coś się skończyło.

Najważniejsze, że razem nam dobrze było."

 

W dniu 21 czerwca 2023 r. (środa) w grupie Sówek odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023. Przedszkolaki pięknie zaprezentowały rodzicom oraz zaproszonym gościom swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Był to zarazem ostatni występ Sówek, kończący ich trzyletnią przygodę edukacyjną w Dębowej Krainie. W tym dniu Sówki żegnały się również z przedszkolem. Po wakacjach, wypoczęte, pełne uśmiechu na twarzy oraz ciekawości dzieci rozpoczną edukację w klasie „0” w szkole podstawowej. Jesteśmy pewni, że ten nowy etap będzie dla wszystkich naszych małych absolwentów wspaniałą przygodą.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom oraz rodzicom za przybycie na uroczystość, wszelkie dowody Państwa uznania i podziękowania za trzyletnią pracę z grupą.

 

Galeria zdjęć: kliknij tu

 

 

GMINNA SPARTAKIADA PRZEDSZKOLAKÓW

 

W Dniu Dziecka (01.06.2023 r.) grupa Sówek wraz z grupą Skrzatów godnie reprezentowały nasze przedszkole podczas odbywającej się na terenie Szkoły Podstawowej im. Wołyńskiej Brygady Kawalerii w Dębem Wielkim Gminnej Spartakiady Przedszkolaków. Radość i duch zdrowej rywalizacji wprost rozpierały dzieci, a po sportowych zmaganiach przedszkolaki mogły uzupełnić zapasy energii podczas słodko-owocowego poczęstunku.

Serdecznie dziękujemy Organizatorom imprezy za zaproszenie. Miło było ponownie spotkać naszych absolwentów podczas wspólnych zabaw i sportowych zmagań. Zdobyty na Spartakiadzie puchar dumnie zdobi gablotę w holu Gminnego Przedszkola.

 

 

Z WIZYTĄ W SALONIE FRYZJERSKIM

 

W poniedziałek 29.05.2023 r. Sówki - korzystając z zaproszenia mamy Antosia - udały się do prowadzonego przez nią salonu fryzjerskiego, aby tam w praktyce poznać zawód fryzjera. Przedszkolaki miały możliwość nie tylko obejrzenia i dotykania fryzjerskich narzędzi i urządzeń, ale także wykonania fryzur, z czego skorzystała zwłaszcza żeńska część grupy. Celem tak zaaranżowanego spotkania było poznanie zawodu fryzjera w atrakcyjnej, praktycznej formie, jak również pokonanie niechęci i obaw niektórych dzieci związanych z wizytą u fryzjera. Serdecznie dziękujemy pani Kasi za wspaniałe spotkanie oraz nieoczekiwane upominki :)

 

 

CZEKOLADOWE WARSZTATY

 

W środę 24.05.2023 r. przed naszym przedszkolem zaparkował pojazd zupełnie wyjątkowy - "czekoladowy autobus". W tym dniu przedszkolaki miały możliwość wzięcia udziału w warsztatach, które się w nim odbywały. Ubrane w specjalne ochronne fartuszki, dzieci dowiedziały się, w jaki sposób i z jakich składników powstaje czekolada oraz wykonały własne czekoladowe wyroby. Jak nie trudno się domyśleć, najwięcej radości sprawiło jednak Sówkom próbowanie różnych rodzajów tego słodkiego przysmaku.

 

 

DZIEŃ RODZINY

 

W piątkowe popołudnie 19.05.2023 r. w naszej grupie hucznie świętowaliśmy Dzień Rodziny. Po krótkim występie artystycznym przedszkolaki wręczyły rodzicom wykonane przez siebie upominki, a następnie wszyscy razem udaliśmy się na nasz przedszkolny plac zabaw, by się trochę pobawić, a co najważniejsze – spędzić razem czas w przyjaznej, radosnej atmosferze. I choć pogoda do końca trzymała nas w napięciu (rozpada się czy też nie), ostatecznie część rekreacyjna na świeżym powietrzu, zabawy i animacje udały się znakomicie. Kto był, może potwierdzić. Inni muszą uwierzyć na słowo lub zerknąć do galerii zdjęć :)

Wychowawcy grupy raz jeszcze serdecznie dziękują Rodzinom "Sówek" za tak liczne przybycie, przygotowanie słodkiego poczęstunku oraz ogromne zaangażowanie we wspólne zabawy.

 

 

TEMATYKA KOMPLEKSOWA NA MAJ

kliknij tu

 

 

Z WIZYTĄ W SZKOLE PODSTAWOWEJ

 

W piątek 28 kwietnia 2023 r. przedszkolaki z grupy Sówek skorzystały z zaproszenia starszych kolegów z klasy „O” i wybrały się do pobliskiej szkoły podstawowej, aby z niemałym zainteresowaniem obejrzeć przygotowane przez nich z okazji Dnia Ziemi przedstawienie teatralne pt. „W biurze Matki Natury”. Serdecznie dziękujemy za to wspaniałe zaproszenie! Miło było zobaczyć tak pięknie występujących absolwentów Gminnego Przedszkola. Dla Sówek spacer do szkoły był też nie lada przeżyciem – już po wakacjach także i one powędrują do klas zerowych…

 

 

 

 

 

 

TEMATYKA KOMPLEKSOWA NA KWIECIEŃ

kliknij tu

 

 

WARSZTATY WIELKANOCNE

 

Owies zasiany, pierwsze ozdoby wielkanocne wykonane, zatem 30 marca 2023 r. (czwartek) w grupie Sówek przyszedł czas na warsztaty wielkanocne, podczas których dzieci wspólnie z rodzicami wykonały przepiękne palmy. Zapału do pracy oraz kreatywności nie brakowało nikomu: palemki robili i duzi, i mali, Sówkom pomagały mamy i tatusiowie, a nawet rodzeństwo. Celem warsztatów było zarówno wprowadzanie najmłodszych w bogaty świat tradycji wielkanocnych, jak również integracja przedszkolnej społeczności. Z całą pewnością czwartkowe spotkanie było świetną okazją do spędzenia czasu z dzieckiem w kreatywny sposób, w miłej i przyjaznej atmosferze. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom!

 

Galeria zdjęć: kliknij tu

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

 

W Światowy Dzień Wody, przypadający corocznie na dzień 22 marca, razem z Sówkami zastanawialiśmy się, skąd się bierze woda oraz zwróciliśmy uwagę, jak ważną rolę odgrywa ona w życiu każdego człowieka, roślin i zwierząt. Wspólnie z dziećmi podawaliśmy pomysły na temat: co każdy z nas – mały czy duży – może zrobić, by oszczędzać wodę w życiu codziennym. Te ważne rozmowy przeplatane były prostymi doświadczeniami z użyciem wody, zabawami ruchowymi oraz oczywiście – degustacją pysznej wody mineralnej. Poruszane nie tylko w dniu dzisiejszym, ale także w codziennej pracy dydaktyczno-wychowawczej z przedszkolakami zagadnienia mają na celu zwiększanie świadomości znaczenia wody dla naszego życia już od najmłodszych lat.

 

 

 

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

 
,,Marzanno, Marzanno, Ty słomiana panno!
Weź śniegi i lody i wynoś się do wody!” 
  
21 marca dzieci z naszego przedszkola obchodziły Pierwszy Dzień Wiosny. Była to doskonała okazja, aby wspólnie świętować nadejście tej pięknej pory roku. W tym dniu wszyscy bawili się doskonale. Były tańce, śpiew, zabawy. Przedszkolaki chętnie rozwiązywały wiosenne zagadki, rozpoznawały i układały według kodów – kwiaty, zwiastuny wiosny. Dzieci w tym dniu poznały tradycje i zwyczaje związane z powitaniem wiosny. Jesteśmy pewni, że starania naszych wspaniałych przedszkolaków sprawią, że Wiosna zawita do nas na dobre.

 

 

 

TYDZIEŃ TEATRALNY

 

W minionym tygodniu w grupie Sówek przybliżyliśmy sobie tematykę związaną ze sztuką teatralną. Dzieci dowiedziały się, skąd się ona wywodzi, zaznajomiły się z najważniejszymi określeniami związanymi z teatrem jako miejscem oraz poznały rodzaje teatralnych lalek. Najwięcej radości i zainteresowania wywołała jednak u Sówek spontaniczna zabawa w teatrzyk z wykorzystaniem mini kukiełek, samodzielne wykonanie teatralnych masek oraz liczne zabawy naśladowcze. Na zakończenie tygodnia gościliśmy zaś w Dębowej Krainie grupę teatralną, która przedstawiła dla nas spektakl pt. „Baśń o trzech braciach”.

 

 

 

TEMATYKA KOMPLEKSOWA NA MARZEC

kliknij tu

 

 

DZIEŃ DINOZAURA 

 

W poniedziałek 27.02.2023 r. obchodziliśmy w Dębowej Krainie Dzień Dinozaura. Z tej okazji Sówki poznały ciekawostki na temat tych prehistorycznych gadów, zapoznały się z wyglądem prehistorycznego lasu oraz z zainteresowaniem wysłuchały prawdopodobnych odgłosów, jakie mogły wydawać dinozaury. Oprócz udziału w zabawach naśladowczych, przedszkolaki chętnie „łamały sobie języki”, starając się prawidłowo wymówić nazwy różnych gatunków dinozaurów, zatańczyły dinozaurowy taniec oraz grupowo zagrały w tematyczną grę planszową.

 

 

 

Walentynki 14.02.2023 r.

Walentynki to czas miłości i radości, a także okazja do wyrażenia swoich uczuć bliskiej osobie. Tego pięknego  święta przypadającego 14 lutego nie mogło zabraknąć w naszym przedszkolu. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z Walentynkami m.in.: szukały drugiej połówki serca, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek, bawiły się zrobionymi przez siebie serduszkami. Nie zabrakło oczywiście sercowych kartek walentynkowych, spontanicznych emocji oraz pozytywnych uczuć.

 

 

BAL KARNAWAŁOWY

 

Wieści o karnawałowym balu przebierańców zaplanowanym w Dębowej Krainie na 8 lutego 2023 r. musiały zawędrować naprawdę daleko, bo w tym dniu w naszym przedszkolu zjawili się bohaterowie z najodleglejszych nawet krain i bajek - wszyscy podekscytowani i gotowi do wspólnej zabawy. Motywem przewodnim zabawy karnawałowej był kolor czerwony, nawiązujący do zbliżających się Walentynek. Oprócz tańców, zabaw i konkurencji sprawnościowych w rytmie dziecięcych przebojów, obowiązkowo odbyły się prezentacje strojów i przebrań, zaś dzieci z wielką radością aranżowaly tematyczne zabawy z udziałem swoich bohaterów.

Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie dziecięcych przebrań.

 

 

 

MIEDZYNARODOWY DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA

 

W środę 18.01.2023 r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. W tym dniu przedszkolaki z niemałym zainteresowaniem wsłuchiwały się we fragmenty słynnej dziecięcej powieści autorstwa Alana Alexandra Milne’a, opisującej przygody sympatycznego żółtego misia oraz grupy jego przyjaciół, poznały historię powstania utworu, a następnie samodzielnie wymyślały i rozwiązywały zagadki na temat mieszkańców Stumilowego Lasu. Sówki z wielką ochotą i zaangażowaniem wzięły udział w zabawach ruchowych pod hasłem „Tygryskowa olimpiada” oraz wykonały „Kubusiowe” maski. Nie zabrakło też degustacji słodkiego misiowego przysmaku.

 

 

Tematyka kompleksowa na styczeń

kliknij tu

 

 

 

 

 

 

DZIEŃ BIAŁY

 

 

W środę 21.12.2022 r. Sówki, ubrane na biało, symbolicznie witały nową porę roku – zimę. W ten dzień obejrzeliśmy jasełka w wykonaniu naszych kolegów i koleżanek z grupy Skrzaty, którzy włożyli wiele wysiłku, by dla nas wystąpić. Wspólne śpiewanie fragmentów kolęd wprowadziło nas w niepowtarzalny świąteczny klimat. Ku ogromnemu zdziwieniu dzieci, w tym dniu kolejny raz pamiętał o nas św. Mikołaj – tym razem spotkał jedną z mam i prosił ją o przekazanie Sówkom wspaniałych upominków.

 

 

 

SÓWKI PIEKĄ ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI

 

 

Zgodnie z tradycją, w czwartek 15.12.2022 r. Sówki piekły świąteczne pierniczki. Z pomocą pań praca z przygotowaniem wypieków szła sprawnie i bez trudu. Dzieci wałkowały ciasto i wykrawały pierniki różnych kształtów przy pomocy foremek. Nie zabrakło choinek, reniferów, misiów, dzwonków, gwiazdek i wielu, wielu innych. Teraz pozostało nam już tylko je ozdobić i zjeść ze smakiem.

 

 

 

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

 

 

Jak co roku, 6 grudnia (wtorek) Dębową Krainę odwiedził długo wyczekiwany gość – św. Mikołaj! Przedszkolaki przywitały go z wielką radością i z zaangażowaniem zaprezentowały krótki występ artystyczny. Nasz gość był pod wrażeniem umiejętności Sówek i cierpliwie odpowiadał na wszystkie pytania dzieci. Następnie Mikołaj wręczył nam okolicznościowe upominki, a potem z każdym dzieckiem zrobił sobie pamiątkowe zdjęcie. Dziękujemy Ci za wizytę, drogi Mikołaju! Mamy nadzieję, że w tym roku jeszcze nas odwiedzisz. Będziemy czekać i zaglądać pod choinkę.

 

 

 

Tematyka kompleksowa na grudzień

kliknij tu

 

 

ANDRZEJKI

 

 

We wtorek 29 listopada 2022 r. świętowaliśmy Andrzejki. Dzieci zapoznały się z tradycją andrzejkowych wróżb, poznały imiona przyszłych mężów i żon oraz dowiedziały się, jaki zawód będą wykonywać w przyszłości. Lanie wosku przez dziurkę od klucza i rozpoznawanie powstałych z niego kształtów było zaś okazją do uruchomienia dziecięcej wyobraźni. Nie zabrakło również zabaw ruchowych i tańców. I chociaż dziś wróżby traktujemy już z przymrużeniem oka, Sówki spędziły ten wyjątkowy andrzejkowy dzień w nieco "magicznej", radosnej atmosferze.

 

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 

 

Co roku 25 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. W miniony piątek z ogromną radością celebrowaliśmy go również w Dębowej Krainie. To ważne święto w kalendarzu wszystkich dzieci. Dzień upłynął nam pod znakiem misiowych zabaw w towarzystwie ukochanych misiów przyniesionych z domu przez dzieci. Sówki poznały historię pluszowego misia, a także miały okazję spotkać się z wyjątkowym gościem – panem pszczelarzem, który przybliżył nam tajniki swojego zawodu, pokazał przedmioty potrzebne w pracy pszczelarza, poczęstował miodem z własnej pasieki oraz zdradził ciekawostki z życia pracowitych pszczół. Serdecznie dziękujemy za wspaniałe spotkanie!

 

 

 

SÓWKI LEPIĄ BAŁWANA

 

 

W miniony czwartek 24 listopada Sówki – „uzbrojone” w ciepłe ubrania i rękawiczki – z ogromnym entuzjazmem udały się na plac zabaw, by ulepić pierwszego w tym roku śniegowego bałwana.

 

 

WARSZTATY PIERWSZEJ POMOCY Z MISIEM EDZIEM

 

 

W dniach 23-24 listopada 2022 r. w naszej placówce zagościł niesamowity Miś Edzio. Zajęcia z zakresu pierwszej pomocy dla dzieci to 45-minutowa zabawa prowadzona przez specjalnie przeszkolonych instruktorów, którzy wraz z przedszkolakami bawili się i ćwiczyli sposoby zachowania w trudnych sytuacjach. Warsztaty dla dzieci w tym wieku pomagają oswoić się z tematem pierwszej pomocy oraz rozwijać w nich poczucie obowiązku niesienia pomocy innym już od najmłodszych lat.

 

 

 

SÓWKI PRZYGOTOWUJĄ ZDROWE KANAPKI

 

 

W minionym tygodniu w grupie Sówek rozmawialiśmy na tematy związane ze zdrowiem. Omówiliśmy między innymi zagadnienia dotyczące roli zdrowej diety w życiu człowieka. W ramach kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych w praktyce oraz rozwijania samodzielności dzieci w czwartek 17 listopada 2022 r. Sówki własnoręcznie przygotowały na śniadanie smaczne i zdrowe kanapki.

 

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

 

 

W poniedziałek 7 listopada 2022 r. w Dębowej Krainie próżno było szukać przedszkolaków. Zamiast nich tego dnia w przedszkolu zjawili się bajkowi bohaterowie. Nie mogło być inaczej - Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek upłynął dzieciom w radosnej i zabawowej atmosferze: rozwiązywaliśmy zagadki na temat bajkowych postaci, wzięliśmy udział w zabawach ruchowych i tanecznych, wyjaśniliśmy sobie, co oznacza słowo morał, podaliśmy przykłady dobrych i złych bajkowych charakterów oraz wysłuchaliśmy fragmentów mniej znanych utworów dla dzieci. W tym dniu do Dębowej Krainy niespodziewanie zawitało dwoje sympatycznych gości, którzy zgodzili się zapozować z naszą grupą do pamiątkowego zdjęcia…

 

 

Tematyka kompleksowa na listopad

kliknij tu

 

 

SÓWKI SADZĄ KWIATY CEBULKOWE

 

W środę (26.10.2022 r.) Sówki z ogromnym entuzjazmem włączyły się w przedszkolną akcję sadzenia kwiatów cebulkowych. Zasadzone małymi rączkami tulipany, hiacynty, krokusy, żonkile i inne kwiaty z pewnością pięknie wyrosną na wiosnę przed budynkiem Gminnego Przedszkola. Będziemy je obserwować, wyglądając przez okna w naszych salach. Musimy tylko uzbroić się w odrobinę cierpliwości :)

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom i ich rodzicom za zaangażowanie i dostarczenie kwiatowych cebulek do sadzenia. To już nie pierwsza podobna akcja w naszej placówce!

 

 

 

DZIEŃ KUNDELKA 

 

We wtorek 25 października nasze przedszkole obchodziło Dzień Kundelka. Z tej okazji podczas zajęć dzieci wraz z paniami miały okazję porozmawiać o miłości do zwierząt, szacunku i okazywaniu im pomocy. Przedszkolaki zgłębiły wiadomości na temat wyglądu psa, jego pielęgnacji oraz żywienia. Dowiedziały się, czym różnią się psy rasowe od kundelków, jak się bawić z pieskiem. Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach dydaktycznych, wesoło bawiły się przy piosenkach o pieskach, wzięły udział w zabawach muzyczno-ruchowych. Wysłuchały bajek i wierszy, których bohaterem był piesek.

 

 

 

DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

 

Jak co roku 14 października, tak i w miniony piątek w Dębowej Krainie uroczyście obchodziliśmy Dzień Komisji Edukacji Narodowej, czyli święto nauczycieli oraz pracowników naszego przedszkola. Jest to zarazem święto wszystkich dzieci, bo bez nich placówka by nie istniała. W tym dniu Sówki obejrzały okolicznościowy występ artystyczny przygotowany przez swoich kolegów oraz były świadkami przyjęcia do przedszkolnej społeczności nowych kolegów podczas uroczystego Pasowania na Przedszkolaka w grupie Misiów. 

Serdecznie dziękujemy Rodzicom i Dzieciom za wszelkie życzenia, miłe słowa, docenienie naszych codziennych wysiłków, jak również za wspaniałe upominki i kwiaty.

 

 

JESIEŃ PEŁNA OWOCÓW I WARZYW

 

W minionym czasie w grupie Sówek zajmowaliśmy się bliską nam o tej porze roku tematyką owocowo-warzywną. W ramach zajęć dydaktycznych oraz podczas wspólnych zabaw podjęliśmy wiele działań z wykorzystaniem okazów natury: przyniesione przez dzieci egzemplarze nazywaliśmy, opisywaliśmy, wąchaliśmy, dotykaliśmy oraz oczywiście - próbowaliśmy. Aby poszerzyć naszą wiedzę, udaliśmy się też z wizytą do pobliskiego sklepu warzywnego. Dzieci samodzielnie wykonały pyszną sałatkę owocową oraz z ogromną ochotą wypiły świeżo wyciskany sok. Mamy nadzieję, że podjęte w grupie aktywności dodatkowo zachęcą dzieci do codziennego sięgania po pełne witamin warzywa i owoce, jak również do próbowania nowych smaków.

Serdecznie dziękujemy Rodzicom za dostarczenie „materiału” do zajęć z przydomowych ogródków i działek.

 

 

 

Tematyka kompleksowa na październik

Kliknij tu

 

 

ŚWIĘTO DZIEWCZYNEK I CHŁOPCÓW

 

Zgodnie z ważną tradycją kultywowaną w Dębowej Krainie, w czwartek (29 września) obchodziliśmy Dzień Dziewczynki, zaś dzień później (30 września) - Dzień Chłopca. W tych radosnych dniach dzieci mogły liczyć na wyjątkowe traktowanie zarówno swoich pań, jak również kolegów/koleżanek. Po wspólnych zabawach przy muzyce, rozwiązaniu tematycznych zagadek i rebusów, przyszedł czas na składanie życzeń oraz wręczenie przygotowanych przez Sówki niespodzianek: chłopcy dali swoim koleżankim papierowe kwiaty, zaś dziewczynki obdarowały kolegów królewskimi koronami. Miło jest otrzymywać takie niespodzianki!

Serdecznie dziękujemy Rodzicom za przygotowanie w tych dniach okolicznościowych upominków dla dzieci.

 

 

 

POWITANIE JESIENI - Dzień pomarańczowy

Pierwszy Dzień Jesieni (23 września, piątek) Sówki powitały ubrane w jesiennych barwach i w doskonałych humorach. Oprócz udziału w animacjach i zabawach z wykorzystaniem darów jesieni w sali przedszkolnej, dzieci wybrały się do pobliskiego sklepu warzywnego, który o tej porze roku wprost pęka w szwach od wspaniałych i pełnych witamin warzyw i owoców. Zakupioną podczas „lekcji w terenie” marchewkę ze smakiem chrupały potem wszystkie Sówki, bez wyjątków. To był naprawdę radosny i kolorowy dzień, który doskonale wpisał się w realizowaną tematykę tygodnia: „Nadeszła jesień” i podsumował zdobytą dotychczas wiedzę dzieci.

 

 

 

JUBILEUSZ 70-LECIA PRZEDSZKOLA

 

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA 20.09

 

 

 

BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK

 

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym to temat niezwykle istotny, również dla każdego młodego uczestnika ruchu. Jak co roku we wrześniu, tak i z początkiem nowego roku przedszkolnego 2022/2023, dzieci przypomniały sobie najważniejsze zasady ruchu drogowego, zarówno w formie treści przekazywanych podczas zabaw i zajęć, jak i podczas spacerów ulicami naszej miejscowości.

 

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI 15.09.2022 r.

Galeria: Kliknij tutaj

Data dodania: 2022-08-29 16:54:50
Data edycji: 2023-09-24 18:23:32
Ilość wyświetleń: 4339
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej